Egzaminy / Іспити

Egzamin ósmoklasisty

Od roku szkolnego 2018/2019 przeprowadzany w ostatniej klasie ośmioletniej szkoły podstawowej.

• Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.
  • Egzamin ten jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym (maj) i dodatkowym (czerwiec).
  • Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie określa się progu jego zdawalności.
  • Podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są wymagania edukacyjne określone w podstawie programowej dla ośmioletniej szkoły podstawowej.
  • Egzamin obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe – język polski, język obcy nowożytny, matematyka.
  • Uczeń przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcy nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
  • Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla języka obcego nowożytnego nauczanego od klasy IV szkoły podstawowej, stanowiącego kontynuację nauczania tego języka w klasach I-III.
  • Uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Wyniki są przedstawiane w procentach i na  skali  centylowej.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty są jednym z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły branżowej).
  • Egzamin przeprowadzany jest w warunkach i formie dostosowanej do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia.
  • Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, weryfikacji wyniku oraz wydania nowego zaświadczenia i anulowania dotychczasowego.
  • Laureat i finalista olimpiady albo laureat konkursu wojewódzkiego lub ponadwojewódzkiego jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.

Іспит за восьмий клас

З 2018/2019 навчального року проводиться в останньому класі восьмирічної початкової школи.

• Іспит за восьмий клас є обов'язковим і є однією з умов закінчення початкової школи.
  • Даний іспит проводиться в два дні: основний (травень) і додатковий (червень).
  • Ви не можете провалити іспит за восьмий клас, тому що немає порогу проходження.
  • Основою для проведення екзамену у восьмому класі є освітні вимоги, визначені основним навчальним планом восьмирічної початкової школи.
  • Іспит охоплює такі обов’язкові предмети – польська мова, сучасна іноземна мова, математика.
  • Учень складає іспит з однієї з наступних сучасних іноземних мов: англійської, французької, іспанської, німецької, російської або італійської, які вивчаються в школі в рамках обов'язкових навчальних занять.
  • Іспит із сучасної іноземної мови у восьмому класі проводиться на основі вимог базового навчального плану загальноосвітньої підготовки сучасної іноземної мови, що вивчається з IV класу основної школи, що є продовженням навчання цієї мови в I класі. -III.
  • Учень отримує довідку про детальні результати іспиту за восьмий клас. Результати представлені у відсотках і за процентною шкалою.
  • Результати іспиту за восьмий клас є одним із критеріїв набору до загальноосвітніх навчальних закладів (загальноосвітніх шкіл, технікумів, професійно-технічних училищ).
  • Іспит проводиться в умовах і формі, адаптованих до освітніх потреб і психофізичних можливостей студента.
  • Учень або його батьки мають право ознайомитися з перевіреною і оціненою екзаменаційною роботою, перевірити результат, видати новий сертифікат і анулювати наявний.
  • Переможець і фіналіст олімпіади, переможець обласного чи надобласного конкурсу звільняється від іспиту за восьмий клас з даного предмета.