Historia
Powołanie do życia SP nr 19
6 lutego 1945 roku została powołana do istnienia Powszechna Szkoła Podstawowa nr 19 w Łodzi, jednakże nauka w tej placówce rozpoczęła się dopiero 1 września 1945 r. Mieściła się ona w wynajętym budynku przy ulicy Inżynierskiej 4. Dyrektorem został wieloletni nauczyciel geografii Bronisław Szwalm. Rejon szkoły obejmował ulice: Świerczewskiego (obecnie Radwańska), Wołową, Rembieńskiego, Proletariacką, Żeromskiego i Gdańską.
W 1961 roku kierownictwo nad placówką sprawowała Henryka Fajkowska. Rok później, czyli w 1962, dyrektorem została Leokadia Kozłowska, która swą funkcję pełniła do roku 1974.
Po pięciu latach przerwy 20 sierpnia 1979 r. ponownie została otwarta, jedyna na osiedlach Retkinia - Północ i Retkinia - Południe Szkoła Podstawowa nr 19, która do dziś mieści się przy ul Balonowej 1.Dyrektorem "dziewiętnastki" została p. Elwira Fisiak, która kierowała szkołą do 2002 r. Od 2002 do 2017 roku funkcję dyrektora szkoły pełnił p. Krzysztof Chmiel.Obecnie od września 2017 roku dyrektorem szkoły jest p. Bogumiła Adamska.
We wrześniu 1979 roku naukę w SP nr 19 rozpoczęło 1427 uczniów w 43 oddziałach. Cztery lata później było już ok. 2500 dzieci uczących się w 75 oddziałach. W roku szkolnym 88/89 liczba klas wzrosła do 82. Lata 90-te cechuje systematyczny spadek liczby uczniów i oddziałów. W roku szkolnym 95/96 ilość dzieci wynosiła 1064, a w roku 98/99 - 991. Obecnie w szkole uczy się 524 uczniów. W pierwszym roku istnienia placówki przy ul. Balonowej w szkole zatrudnionych było 54 pedagogów. W roku szkolnym 83/84 liczba nauczycieli wzrosła do 120. Pięć lat później czyli w roku szkolnym 88/89 grono pedagogiczne składało się ze 136 nauczycieli. Lata 90-te to spadek uczących do 80. Obecnie w szkole również pracuje 80 pedagogów.
Trudne początki przy ul. Balonowej
W pierwszych miesiącach warunki nauki i pracy w szkole były bardzo trudne.
Do listopada 1979 r. 43 oddziały (1427 uczniów) uczyły się w jednym budynku, w którym oddanych do użytku było tylko 16 sal. Zajęcia odbywały się na 3 zmiany. Wielu nauczycieli rozpoczynało pracę o godzinie ósmej, a kończyło o godzinie osiemnastej. Lekcje odbywały się na korytarzach i holach. Z chwilą oddania do użytku drugiego budynku (2 listopada 1979) sytuacja uległa znacznej poprawie. Mimo to, warunki nauki i pracy nadal były bardzo trudne. Nauczyciele nadal pracowali w systemie zmianowym, a zajęcia zaczynały się rano i kończyły późnym popołudniem.
Z roku na rok coraz więcej dzieci chciało uczyć się w "dziewiętnastce". W związku z brakiem sal lekcyjnych dla zbyt dużej liczby uczniów od 1 września 1983 r. postanowiono zaadoptować na pomieszczenia dydaktyczne część pawilonu handlowo - gastronomicznego przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie Armii Krajowej). Zajęcia odbywały się w osiedlowej kawiarni "Wrzos" i w klubie "Oaza". Utworzono tam siedem sal lekcyjnych. Dzięki dodatkowym pomieszczeniom siedem klas pierwszych mogło rozpoczynać naukę w godzinach porannych. W wymienionych obiektach uczyły się wyłącznie dzieci z klas młodszych. Nie było tam ławek, a jedynie kawiarniane stoliki. Brakowało podstawowych pomocy dydaktycznych.
Nauka w bardzo trudnych warunkach trwała do początku roku szkolnego 87/88. Po długich staraniach pani dyrektor Elwiry Fisiak szkoła założyła swoją filię przy ul. Maratońskiej. Uczęszczali do niej uczniowie klas I - III. Był to nowy budynek szkolny, przystosowany do potrzeb uczniów i nauczycieli. Znajdowała się w nim biblioteka, świetlica i dobrze wyposażone sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe. W roku szkolnym 91/92 oddano budynek filii Szkole Podstawowej nr 67. W zamian szkoła otrzymała lekcje w pobliskim przedszkolu.
Pięć lat po ponownym uruchomieniu szkoły oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną, w której odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 83/84. Niestety ta olbrzymia sala okazała się zbyt mała, aby pomieścić 2500 uczniów. Dlatego też rozpoczęcie roku szkolnego świętowano aż 8 razy. Po wieloletnim prowadzeniu zajęć wychowania fizycznego na korytarzach szkolnych uczniowie mogli wreszcie ćwiczyć w godziwych warunkach. Każdy mógł rozwijać swoją sprawność fizyczną i zainteresowanie sportem, który odgrywa dużą rolę w życiu szkoły. Dzięki odpowiedniemu miejscu do ćwiczeń i zaangażowaniu nauczycieli, uczniowie SP nr 19 odnoszą znaczące sukcesy sportowe. Wielokrotnie zdobywali pierwsze miejsca i medale w zawodach na szczeblu dzielnicowym i wojewódzkim.
W styczniu 1999 r. oddano do użytku salę przeznaczoną na zajęcia gimnastyki korekcyjnej. Została ona wyposażona w niezbędny, specjalistyczny sprzęt, urządzenia i przybory służące do korygowania wad postawy. Na zajęcia uczęszczają uczniowie klas I - III.
Ogromną rolę w rozwijaniu sprawności fizycznej uczniów ma również pływalnia, która została oddana do użytku na początku roku szkolnego 87/88. Z zajęć na basenie korzystają wszyscy uczniowie szkoły w wymiarze 1 godziny pływania oraz w ramach zajęć wychowania fizycznego. Dwa lata temu na pływalni przeprowadzono gruntowny remont.
We wrześniu 1999r. w jednym z budynków Szkoły Podstawowej nr 19 powstało Państwowe Gimnazjum nr 21.