Koronacyjny tydzień z Bolesławem Chrobrym
W ramach realizacji projektu Muzeum Historii Polski "1000-lecie Królestwa Polskiego" w naszej szkole odbył się szereg inicjatyw.
Klasy 1-3 wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą królewska koronę.
Klasy 4-6 uczestniczyły w konkursie plastycznym na okolicznościową monetę lub banknot związany z Bolesławem Chrobrym.
Z kolei najstarsi uczniowie zaprezentowali literacką odsłonę swoich umiejętności, przygotowując gratulacje i życzenia z okazji koronacji. Zostały one wykorzystane do projektowych życzeń z naszej szkoły.
Odbył się także konkurs wiedzy z czasów Bolesława Chrobrego dla uczniów klas 4-8.
Zostały stworzone i własnoręcznie przygotowane okolicznościowe piny z okazji 1000-lecia powstania Królestwa Polskiego.
Nasza szkolna bibliteka przemieniła się w średniowieczny zamek. Tam klasy 1-3 mogły przebrać się w kostiumy z epoki i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Pozostali uczniowie i pracownicy szkoły również mieli szansę na zdjęcia w średniowiecznym, królewskim stylu.
Klasy wzięły także udział w historycznym escape roomie. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z pierwszymi władcami, legendami oraz najważniejszymi wydarzeniami z historii naszej Ojczyzny. Dzieci musiały odnaleźć skrzynię z cennym skarbem, czyli koroną króla, żeby zdążyć na czas na koronację
Grupa młodszych dzieci wzięła udział w lekcji poświęconej zagadnieniom obrzędu koronacji, insygniom koronacyjnym oraz znaczenia nowowybranego króla w średniowiecznej Europie. Dzieci na koniec zajęć ozdabiały według uznania złote, papierowe korony.
W ramach projektu odbył się również wykład pani profesor Anny Kowalskiej-Pietrzak o Bolesławie Chrobrym oraz spotkanie z pisarzem - Pawłem Wakułą, autorem najnowszej książki o pierwszym polskim królu "Jak zostałem królem".
Ukorownaniem naszych szkolnych działań związanych z powstaniem Królewstwa Polskiego była wycieczka klas 5b i 6b do Gniezna i Biskupina.
W pierwszej stolicy Polski młodzież zwiedzała katedrę gnieźnieńską. Tam przed relikwiarzem św. Wojciecha był koronowany Bolesław, tam również spoczywa jego matka księżna Dobrawa.
Uczniowie poznali dzieje św. Wojciecha oglądając słynny zabytek, jakim są prawie 800-letnie Drzwi Gnieźnieńskie. Była również pamiątkowa fotografia pod pomnikiem króla Bolesława pod katedrą.
Następnie grupa udała się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Klasy zwiedzały gród obronny na półwyspie z danymi chatami i układem ulic. Uczniowie mieli szansę poczuć się jak mincerz i wybić kopię monety - denarów Bolesława Chrobrego czy Mieszka I w zrekonstruowanej wiosce piastowskiej. Odbyły się także warsztaty z gliny, podczas których młodzież wykonywała naczynia.
Bardzo dziękujemy za liczny udział i ogromne zaangażowanie naszych Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Dzięki temu godnie uczciliśmy tę wyjątkową rocznicę, a wydarzenia z nią związane zapamiętamy na długo!
#1000koronacjiBolesławaChrobrego
#MPH
#PTH
#1000KrólestwaPolskiego